Connect with nature

Znaczenie natury i uważności

Wellness szybko staje się istotną częścią naszego życia. Jest to praktyka i filozofia stosowana od wieków, aby pomóc ludziom poczuć się bardziej związanymi ze sobą i swoim otoczeniem. Pomaga nam się wyciszyć i uspokoić, zwłaszcza w coraz bardziej wymagającym świecie.

Czym jest wellness?

 

Wellness jest opisywany jako aktywny proces uświadamiania sobie i dokonywania wyborów w kierunku zdrowego i satysfakcjonującego życia. To coś więcej niż tylko uwolnienie się od choroby, to ciągle zmieniający się proces wzrostu i rozwoju, który dotyczy każdego aspektu Twojego życia. Wellness jest często podzielony na sześć różnych obszarów, a czasami nawet na 12. W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi ośmioma obszarami wellness, aby dać Ci pełny obraz tego, czym jest i jak możesz je osiągnąć.

1. Fizyczny

Fizyczny wellness odnosi się do wszystkich aspektów naszego zdrowia fizycznego. Obejmuje to utrzymanie zdrowia ciała poprzez spożywanie pożywnych posiłków, odpowiednią ilość snu i ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia, które wykonujesz, mogą być nawet lekkie, jak na przykład codzienny spacer, podczas którego podziwiasz naturę i krajobraz. Zdrowie fizyczne wellness obejmuje również wsłuchiwanie się w swój organizm i dbanie o niego, gdy wykazuje oznaki choroby lub zmęczenia.

2. Psychiczny

Psychiczny wellness wymaga zaangażowania się w świat poprzez naukę, rozwiązywanie problemów i kreatywność. Możesz to robić na wiele sposobów, od uczenia się nowych rzeczy w Internecie, studiowania nowego kierunku, czytania książek, wykonywania prac ręcznych, chodzenia do teatru lub poznawania otaczającego Cię świata podczas wycieczek czy spacerów.

3. Emocjonalny

Emocjonalny wellness polega na zrozumieniu swoich uczuć, swobodzie w ich wyrażaniu i umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem. Uważność jest bardzo użytecznym narzędziem, które może Ci w tym pomóc. Istnieje wiele ćwiczeń na uważność, które możesz wypróbować, aby zobaczyć, które z nich najlepiej na Ciebie działa. Niektóre z nich to joga, tai-chi czy medytacja. Możesz nawet praktykować uważność pod prysznicem. Oto, jak to zrobić:

  • Nie zabieraj ze sobą do łazienki żadnych urządzeń elektronicznych.

  • Przygotuj ręcznik i wszystkie inne przedmioty, które będą potrzebne, traktując każdy z nich z należytą starannością.

  • Kiedy się rozbierasz, nazwij każdy element garderoby, a następnie ostrożnie i z rozmysłem połóż go na ziemi.

  • Zastanów się głęboko nad tym, jak zamierzasz wziąć prysznic i oczyścić się dla dobra swojego ciała i umysłu.

  • Poczuj jak woda uderza w Twoje ciało i poczuj wdzięczność za to, że masz ciepłą bieżącą wodę.

  • Uważaj na swoje myśli, ponieważ mogą one zwracać się ku przeszłości lub przyszłym wydarzeniom.

  • Myj ciało w inny sposób niż zwykle.

  • Oddychaj głęboko i pozwól, aby zapach żelu pod prysznic wypełnił Twoje nozdrza.

  • Osusz się po prysznicu i uporządkuj łazienkę – gotowa na następny prysznic.

W Internecie można znaleźć wiele poradników typu „uważność dla początkujących”, które pomogą Ci rozpocząć starania, aby żyć w sposób świadomy.

4. Duchowy

Duchowy wellness polega na odkrywaniu i rozwijaniu zestawu wartości, które pomogą Ci odnaleźć sens i cel. Niektórzy ludzie mogą to robić poprzez praktyki religijne, podczas gdy inni mogą odnajdywać znaczenie w inny sposób. Wiele osób uważa ćwiczenia na uważność za pomocne w odnajdywaniu i rozwijaniu swojego duchowego znaczenia.

5. Społeczny

Społeczny wellness dotyczy Twoich interakcji i relacji z innymi ludźmi. Chodzi o nawiązywanie kontaktów i wnoszenie wkładu w życie społeczności i innych ludzi. Jest to kluczowy sposób na zbudowanie i pielęgnowanie zaufanej sieci wsparcia składającej się z rodziny, partnerów i przyjaciół. 

6. Środowiskowy

Środowiskowy wellness inspiruje nas do prowadzenia stylu życia, który jest pełen szacunku dla naszego otoczenia i środowiska naturalnego. Natura i krajobraz są kluczowe w tej formie wellness. Przebywanie w przyrodzie i docenianie jej może być formą uważności. Może sprawić, że poczujesz większy spokój, mniej stresu i lepsze połączenie zarówno ze sobą, jak i ze światem. Spróbuj pójść na spacer sam(-a) lub pójść na spacer do lasu i aktywnie docenić dźwięki, widoki i zapachy natury. Znajdź czas, aby poczuć zapach powietrza i kwiatów, pobyć w spokoju i posłuchać ptaków i szelestu drzew. Wkrótce poczujesz lepsze i głębsze połączenie. Możesz również czerpać korzyści z natury w swoim domu poprzez uprawę ogrodu, pielęgnowanie roślin wewnątrz, a nawet używanie produktów zawierających naturalne składniki. Palmolive posiada szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, jak na przykład Palmolive Wellness Masaż który został wzbogacony o aloes, olejki eteryczne i delikatnie złuszczający peeling z solą morską. Zamknij oczy i wdychaj subtelny zapach natury.

7. Finansowy

Finansowy  wellness zajmuje się nauką, jak skutecznie zarządzać swoimi wydatkami finansowymi. Jest to konieczne, ponieważ pieniądze odgrywają istotną rolę w naszym życiu, a ich niewystarczająca ilość może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Nauka efektywnego zarządzania pieniędzmi i budżetem pomoże pozbyć się niepotrzebnego stresu

8. Zawodowy

Zawodowy wellness  koncentruje się wokół Twojego życia zawodowego. Częścią tego jest bycie użytecznym i wnoszenie wkładu w większą całość, jak również bycie za to docenianym. Praca bywa głównym czynnikiem stresogennym dla wielu z nas, dlatego ważne jest, aby poświęcić jej trochę uwagi i upewnić się, że środowisko pracy działa na naszą korzyść.

 

Aby odkryć pełną gamę produktów Palmolive, które przybliżają Cię do natury, odwiedź palmolive.pl

Palmolive Naturals

PALMOLIVE AROMA MOMENTS

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Odrobina natury

Czytaj więcej

Zapachy & Składniki

Czytaj więcej

Pielęgnacja ciała

Read more

Zrównoważony rozwój

Czytaj więcej