Connect with nature

Znaczenie natury i uważności

Wellness szybko staje się istotną częścią naszego życia. Jest to praktyka i filozofia stosowana od wieków, aby pomóc ludziom poczuć się bardziej związanymi ze sobą i swoim otoczeniem. Pomaga nam się wyciszyć i uspokoić, zwłaszcza w coraz bardziej wymagającym świecie.

Czym jest wellness?

 

Wellness jest opisywany jako aktywny proces uświadamiania sobie i dokonywania wyborów w kierunku zdrowego i satysfakcjonującego życia. To coś więcej niż tylko uwolnienie się od choroby, to ciągle zmieniający się proces wzrostu i rozwoju, który dotyczy każdego aspektu Twojego życia. Wellness jest często podzielony na sześć różnych obszarów, a czasami nawet na 12. W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi ośmioma obszarami wellness, aby dać Ci pełny obraz tego, czym jest i jak możesz je osiągnąć.

1. Fizyczny

Fizyczny wellness odnosi się do wszystkich aspektów naszego zdrowia fizycznego. Obejmuje to utrzymanie zdrowia ciała poprzez spożywanie pożywnych posiłków, odpowiednią ilość snu i ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia, które wykonujesz, mogą być nawet lekkie, jak na przykład codzienny spacer, podczas którego podziwiasz naturę i krajobraz. Zdrowie fizyczne wellness obejmuje również wsłuchiwanie się w swój organizm i dbanie o niego, gdy wykazuje oznaki choroby lub zmęczenia.

2. Psychiczny

Psychiczny wellness wymaga zaangażowania się w świat poprzez naukę, rozwiązywanie problemów i kreatywność. Możesz to robić na wiele sposobów, od uczenia się nowych rzeczy w Internecie, studiowania nowego kierunku, czytania książek, wykonywania prac ręcznych, chodzenia do teatru lub poznawania otaczającego Cię świata podczas wycieczek czy spacerów.

3. Emocjonalny

Emocjonalny wellness polega na zrozumieniu swoich uczuć, swobodzie w ich wyrażaniu i umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem. Uważność jest bardzo użytecznym narzędziem, które może Ci w tym pomóc. Istnieje wiele ćwiczeń na uważność, które możesz wypróbować, aby zobaczyć, które z nich najlepiej na Ciebie działa. Niektóre z nich to joga, tai-chi czy medytacja. Możesz nawet praktykować uważność pod prysznicem. Oto, jak to zrobić:

  • Nie zabieraj ze sobą do łazienki żadnych urządzeń elektronicznych.

  • Przygotuj ręcznik i wszystkie inne przedmioty, które będą potrzebne, traktując każdy z nich z należytą starannością.

  • Kiedy się rozbierasz, nazwij każdy element garderoby, a następnie ostrożnie i z rozmysłem połóż go na ziemi.

  • Zastanów się głęboko nad tym, jak zamierzasz wziąć prysznic i oczyścić się dla dobra swojego ciała i umysłu.

  • Poczuj jak woda uderza w Twoje ciało i poczuj wdzięczność za to, że masz ciepłą bieżącą wodę.

  • Uważaj na swoje myśli, ponieważ mogą one zwracać się ku przeszłości lub przyszłym wydarzeniom.

  • Myj ciało w inny sposób niż zwykle.

  • Oddychaj głęboko i pozwól, aby zapach żelu pod prysznic wypełnił Twoje nozdrza.

  • Osusz się po prysznicu i uporządkuj łazienkę – gotowa na następny prysznic.

W Internecie można znaleźć wiele poradników typu „uważność dla początkujących”, które pomogą Ci rozpocząć starania, aby żyć w sposób świadomy.

4. Duchowy

Duchowy wellness polega na odkrywaniu i rozwijaniu zestawu wartości, które pomogą Ci odnaleźć sens i cel. Niektórzy ludzie mogą to robić poprzez praktyki religijne, podczas gdy inni mogą odnajdywać znaczenie w inny sposób. Wiele osób uważa ćwiczenia na uważność za pomocne w odnajdywaniu i rozwijaniu swojego duchowego znaczenia.

5. Społeczny

Społeczny wellness dotyczy Twoich interakcji i relacji z innymi ludźmi. Chodzi o nawiązywanie kontaktów i wnoszenie wkładu w życie społeczności i innych ludzi. Jest to kluczowy sposób na zbudowanie i pielęgnowanie zaufanej sieci wsparcia składającej się z rodziny, partnerów i przyjaciół. 

6. Środowiskowy

Środowiskowy wellness inspiruje nas do prowadzenia stylu życia, który jest pełen szacunku dla naszego otoczenia i środowiska naturalnego. Natura i krajobraz są kluczowe w tej formie wellness. Przebywanie w przyrodzie i docenianie jej może być formą uważności. Może sprawić, że poczujesz większy spokój, mniej stresu i lepsze połączenie zarówno ze sobą, jak i ze światem. Spróbuj pójść na spacer sam(-a) lub pójść na spacer do lasu i aktywnie docenić dźwięki, widoki i zapachy natury. Znajdź czas, aby poczuć zapach powietrza i kwiatów, pobyć w spokoju i posłuchać ptaków i szelestu drzew. Wkrótce poczujesz lepsze i głębsze połączenie. Możesz również czerpać korzyści z natury w swoim domu poprzez uprawę ogrodu, pielęgnowanie roślin wewnątrz, a nawet używanie produktów zawierających naturalne składniki. Palmolive posiada szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, jak na przykład Palmolive Wellness Masaż który został wzbogacony o aloes, olejki eteryczne i delikatnie złuszczający peeling z solą morską. Zamknij oczy i wdychaj subtelny zapach natury.

7. Finansowy

Finansowy  wellness zajmuje się nauką, jak skutecznie zarządzać swoimi wydatkami finansowymi. Jest to konieczne, ponieważ pieniądze odgrywają istotną rolę w naszym życiu, a ich niewystarczająca ilość może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Nauka efektywnego zarządzania pieniędzmi i budżetem pomoże pozbyć się niepotrzebnego stresu

8. Zawodowy

Zawodowy wellness  koncentruje się wokół Twojego życia zawodowego. Częścią tego jest bycie użytecznym i wnoszenie wkładu w większą całość, jak również bycie za to docenianym. Praca bywa głównym czynnikiem stresogennym dla wielu z nas, dlatego ważne jest, aby poświęcić jej trochę uwagi i upewnić się, że środowisko pracy działa na naszą korzyść.

 

Aby odkryć pełną gamę produktów Palmolive, które przybliżają Cię do natury, odwiedź palmolive.pl

Palmolive Naturals

PALMOLIVE AROMA MOMENTS

 

DISCOVER MORE

95% natural origin 

EXPLORE

95% biodegradable formula

EXPLORE

With moisturising milk

EXPLORE

With moisturising milk

EXPLORE